Szkoła Muzyczna YAMAHA w Kaliszu rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2014 roku jako placówka partnerska Szkół Muzycznych YAMAHA w Koninie ( rok założenia 2004) w Kole (2006) i w Turku (2009). Szkoły założyli: mgr Waldemar Jednoróg, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym oraz mgr Magdalena Grabowska-Łyskawa absolwentka PSM II st. w Koninie i Wyższych Studiów Muzycznych.

Autorska koncepcja nauczania opracowana przez wybitnych pedagogów z całego świata, bogata oferta programowa, wysoki poziom nauczania oraz luźna atmosfera na zajęciach sprawiły, że Szkoła cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Nauka prowadzona jest w systemie grupowym i indywidualnym. W nauczaniu wykorzystywane są autorskie podręczniki systemu YAMAHA Szkoła Muzyczna, płyty CD, dyskietki MIDI files.

Szkoła wyposażona jest w instrumenty firmy YAMAHA najnowszej generacji, dzięki czemu uczniowie nie muszą przynosić własnych instrumentów na lekcje. Zainteresowani Uczniowie biorą także udział w festiwalach, koncertach, oraz konkursach muzycznych.
Zajęcia prowadzą doświadczeni muzycy i pedagodzy, którzy niezależnie od ukończonych studiów stale podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w corocznych seminariach i kursach poświęconych edukacji muzycznej w systemie YAMAHA Szkoła Muzyczna.